U brzom svijetu u kojem danas živimo, gdje se lični napredak često smatra preduslovom za uspjeh, knjige za lični razvoj su izvojevale značajno mjesto na policama u knjižarama u ličnim bibliotekama. Iako ih neki i dalje omalovažavaju kao zapadnjačku besmislicu koja se ne može primijeniti na balkanski mentalitet, one su pronašle svoj put do mnogih koji su u potrazi za inspiracijom i putem ka boljem životu.
Ovaj vodič nastaje kako bih vam pomogla da se snađete u moru naslova i da im pristupite sa pravim znanjem i kritičnom vizurom.
Jesu li knjige za samopomoć budalaština?
Neke jesu. Ali, srećom, mnoge nisu, a one prave mogu biti vaša ulaznica za bolje navike, zdravije mentalne obrasce i efikasniju komunikaciju.
Problem je što mnogi autori pokušavaju da suviše pojednostave složene psihološke probleme, ili da pružaju univerzalne savjete koji ne uzimaju u obzir pojedinačne okolnosti i razlike. Ne želi svako da bude bogati preduzetnik. Ne želi svako da bude lider, ili “go-getter”. Sit i gladan ne gledaju jednako na istu koru hljeba.
Knjige za samopomoć nisu magično rješenje za sve životne probleme. One su alat koji može doprinijeti našem ličnom rastu i u nekim situacijama – apsolutno da: promijeniti nam život.
Ključ je, kao i uvijek, u balansu i znanju da se pravi rad na sebi odvija u stvarnom svijetu, izvan njihovih stranica. Nemojte se ustručavati da potražite profesionalnu pomoć kada je to potrebno.
Kako da odaberete prave naslove za vas
1. Ko je autor?
Za razliku od beletristike, gdje roman nepoznatog autora može biti remek-djelo, u oblasti ličnog razvoja nam biografija pomaže da provjerimo reference autora.
Autor može biti stručnjak iz oblasti psihologije, psihijatrije, ili koučinga, ili poznata ličnost sa životnim iskustvom.
U oba slučaja je ključno da autor zaista živi ono što govori, jer sam se nagledala slavnih gurua za samopomoć koji maltretiraju zaposlene, histerišu na polaznike kurseva, dure se poput male djece, vode neuredne živote i imaju neuredne lične odnose.
2. Šta kažu preporuke?
Ovakvi tekstovi, stručni sajtovi i lične preporuke mogu biti ključ za pravi odabir naslova. Ukoliko tražite online recenzije stvarnih čitalaca, najbolji izvor predstavljaju web Goodreads i Amazon.
3. Koje su vaše potrebe?
Da li želite bolje porodične odnose? Da li teško uspostavljate komunikaciju sa tinejdžerima u vašoj kući? Je li vaš odnos sa životnim partnerom izblijedio? Da li tražite način da napredujete u poslu, ili da promijenite karijeru u petoj ili šestoj deceniji? Možda samo želite da smanjite stres i da naučite da se ne nervirate oko svake sitnice?
Sve su ovo legitimni problemi koji zahtijevaju smislene savjete stručnih autora. Zato odabir prave knjige za samopomoć podrazumijeva usklađivanje sa vašim ciljevima.
Mojih top 20 naslova
Pročitala sam nekoliko stotina knjiga za lični razvoj. Ova lista okuplja one koji se ističu dubinom, autentičnošću i moći transformacije. 18 od 20 naslova dostupno je na našim jezicima. Ostala dva sam zadržala jer želim da preporučim ono što istinski smatram najboljim, a u selekciji sam se vodila kredibilitetom autora, praktičnošću ponuđenih savjeta, pozitivnim uticajem pomenute knjige na moj život, i raznolikošću tema.
20. “Mentalni stav,” Kerol Dvek
Renomirana psihološkinja sa Stanford Univerziteta, posvetila je karijeru istraživanju ljudske motivacije, ličnosti i razvoja, a njeni zaključci su duboko uticali na oblasti obrazovanja, poslovanja i sporta.
U ovoj knjizi, Dvek uvodi koncept “fiksiranog” naspram “rastućeg” mentalnog sklopa i izlaže kako naš mentalni sklop duboko utiče na način na koji vodimo svoje živote i utiče na oblasti kao što su škola, posao, odnosi i roditeljstvo. Knjiga nudi transformacijski pogled na to kako postići lični i profesionalni uspjeh promjenom načina na koji razmišljamo o svojim talentima i sposobnostima.
19. ”Moć navike,” Čarls Djuhig
Istraživački novinar koji je vješt da složene naučne informacije učini pristupačnim i zanimljivim.
Knjiga istražuje zašto navike postoje, kako funkcionišu i kako ih možemo promijeniti. Knjiga je puna naučnih istraživanja, priča iz stvarnog života i praktičnih savjeta, što je čini odličnim vodičem za svakoga ko želi da razumije i poboljša svoje navike.
18. ”Motivacija,” Danijel H. Pink
Bestseler autor koji piše o radu i menadžmentu. Iskusan je u akademskim krugovima, poznati je govornik i kroz svoj radi nudi jedinstvenu perspektivu o ljudskoj motivaciji.
U ovoj knjizi, on okreće naglavačke sve tradicionalne teorije o toj materiji i tvrdi da tajna visokih performansih i zadovoljstva počiva u osnovnoj ljudskoj potrebi da upravljamo sopstvenim životima, učimo i stvaramo nove stvari i da činimo bolje za sebe i svijet u kojem živimo. Stoga, knjiga istražuje tri elementa prave motivacije – autonomiju, majstorstvo i svrhu – i nudi odlične tehnike za njeno podsticanje.
17. “Atomske navike,” Džejms Klir
Stručnjak za formiranje navika i promjenu ponašanja, Klir kombinuje najefikasnije strategije iz različitih disciplina. Njegov pristup promjeni navika je sveobuhvatan i vrlo pristupačnan.
U ovoj knjizi, Klir nam nudi praktičan okvir za razumijevanje i oblikovanje navika, s akcenom na malim promjenama i postepenim poboljšanjima. Knjiga je puna primjenjivih tehnika koje zaista dovode do izuzetnih rezultata i danas predstavlja okosnicu koučinga za navike širom svijeta.
16. “Bogati otac, siromašni otac,” Robert T. Kiosaki
Poslovni čovjek i finansijski edukator, poznat po nekonvencionalnim stavovima o finansijama i investiranju, stekao je ogromno iskustvo u toj oblasti – i ogromno bogatstvo.
Ova knjiga već četvrt vijeka predstavlja temelj za promjenu razmišljanja o novcu, radu i bogatstvu. Kiosaki to čini upoređujući načine razmišljanja dva roditelja: njegovog siromašnog oca i bogatog oca njegovog najboljeg druga. Fokus mu je na važnosti finansijske pismenosti, ulaganja i razumijevanja razlike između imovine i obveznica.
15. “Pojedi tu žabu!”, Brajan Trejsi
Uticajna ličnosti u oblasti ličnog razvoja i produktivnosti u poslovanju, ima bogato iskustvo kao kouč, govornik i konsultant.
“Pojedi tu žabu!” je vodič za prevazilaženje prokrastinacije (odlaganja obaveza) i poboljšanje produktivnosti. Kao svaki pravi kouč, Trejsi nam u svojoj knizi stavlja na raspolaganje konkretne i praktične tehnike za postavljanje prioriteta, upravljanje vremenom i fokusiranje na najvažnije i najizazovnije zadatke. Knjiga je odličan resurs za svakoga ko želi da unaprijedi veštine upravljanja vremenom i da postigne više u što kraćem vremenskom roku.
14. “Četiri sporazuma”, Don Migel Ruis
Don Migel Ruis je stručnjak za tradicije drevnih Tolteka i odatle crpi vrlo zanimljiv, plemenit i koristan kodeks ponašanja za postizanje lične slobode i sreće. Jedna od najboljih knjiga koje sam pročitala iz ove oblasti, donosi četiri jednostavna, ali duboka sporazuma koje čovjek treba da postigne sa samim sobom kako bi dostigao veću slobodu, sreću i ljubav: da naša riječ bude besprjekorna, da nište ne shvatamo lično, da ne pravimo pretpostavke i da uvijek dajemo najbolje od sebe.
13. “Moć ljubavi” Don Migel Ruis
U ovoj kratkoj i divnoj knjizi, Ruis istražuje uvjerenja i pretpostavke koje nas vode u patnju i konflikte sa partnerima i nudi nam put ka iscjeljenju, slobodi i radosti u odnosima.
12. “Prefinjeno umijeće stava j**e mi se,” Mark Menson
Dvoumila sam se da li da ovu knjigu stavim na spisak, pogotovo nakon jedne nježne duše kao što je Migel Ruis, ali je toliko popularna s razlogom. Napisao ju je bestseler autor i bloger koji se bavi temama ličnog razvoja na duhovit i pametan način. U njoj nas savjetuje da prihvatimo sopstvena ograničenja i neuspjehe i zauzmemo kontraintuitivan pristup životu tako što ćemo manje brinuti o beznačajnim stvarima i fokusirati se samo na ono što je zaista važno.
11. “Self-Coaching 101,” Bruk Kastiljo
Jedna od dvije knjige sa ovog spiska koje još uvijek nisu prevedene na naše jezike napisala je Bruk Kastiljo, poznata ličnost u oblasti životnog koučinga. Njene metode su direktne i efikasne i poznata je po vještini da složene koncepte pretvori u jednostavne tehnike koje možemo lako primijeniti.
Self-koučing je jedna takva tehnika koja osnažuje čitaoce da preuzmu kontrolu nad svojim mislima i emocijama i da istinski sagledaju stvari iz boljeg ugla. Ukoliko nemate mogućnost da čitate na engleskom jeziku, možete pogledati moj tekst “Self-coaching model” u kojem sam detaljno objasnila ovu tehniku.
10. “Zamke za roditelje,” Nevena Lovrenčić
Jedina knjiga na ovom spisku napisana na našem jeziku, autorke Nevene Lovrinčević, psihološkinje poznate po radu u oblasti roditeljstva i dječije psihologije.
U pitanju je najkraći i najbolji vodič za roditelje sa kojim sam se susrela i sa zadovoljstvom ga poklanjam trudnicama i novopečenim roditeljima u mom životu. Na vrlo duhovit način, sa vrlo duhovitim propratnim ilustracijama, gospođa Lovrinčić nam daje dragocjene uvide u greške koje roditelji najčešće prave i objašnjava zašto je to pogrešno, kakav efekat ima na našu djecu i šta treba učiniti drugačije.
9. “Emocionalna inteligencija,” Danijel Golman
Psiholog i novinar iz oblasti nauke, Golman je čuven po tome što nam je približio koncept emocionalne inteligencije i skrenuo nam pažnju da IQ često nije presudan, već je presudno kako vladamo našim emocijama.
U ovoj knjizi, autor istražuje pet ključnih komponenti emocionalne inteligencije: svijest o sebi, samoregulaciju, motivaciju, empatiju i socijalne vještine i uči nas kako da ih razvijamo.
8. “Velika hrabrost,” Brene Braun
Ova univerzitetska profesorka, istraživač i podkaster je decenijama proučavala emocije ranjivosti, hrabrosti, autentičnosti i sramote. Njen TED govor o moći ranjivosti jedan je od najgledanijih svih vremena.
U ovoj knjizi, Braun istražuje koncept ranjivosti i njenu ulogu u vođenju hrabrog života. Ona tvrdi da ranjivost nije znak slabosti, već izvor snage i podstiče čitaoce da je prihvate, da se suoče se sa strahovima i da postignu osjećaj sopstvene vrijednosti i samoprihvatanja.
7. “Kako zadobiti prijatelje i uticati na ljude,” Dejl Karnegi
Ovaj klasik ličnog razvoja napisao je čovjek koji se danas smatra pionirom za oblasti javnog nastupa i razvoja ličnosti. Njegova učenja traju decenijama kasnije i fokusiraju se na efikasnu komunikaciju, empatiju i vještinu pozitivnog uticaja na druge. Knjiga je dragocjena za svakoga ko želi da unaprijedi socijalne vještine i da izgradi značajne i produktivne odnose.
6. “7 navika veoma uspješnih ljudi,” Stiven R. Kavi
Još jedan klasik koji je uticao na generacije ličnosti i preduzeća da se formiraju kao lideri. Kako naslov najavljuje, Kavi nam donosi sedam navika koje će nas učiniti efikasnijim u postizanju ciljeva. Knjiga naglašava etiku i karakter, kao i važnost usklađivanja vlastitih vrijednosti sa univerzalno prihvaćenim principima ponašanja.
5. “Riješi to do kraja: umijeće produktivnosti bez stresa,” Dejvid Alen
Dejvid Alen je konsultant za produktivnost, poznat po jedinstvenom pristupu ličnoj i profesionalnoj organizaciji. Njegove metode su zadobile široku popularnost zbog efikasnosti u upravljanju zadacima i smanjenju stresa.
Ova knjiga predstavlja svjetski poznatu GTD metodu (Getting Things Done)”. U pitanju je sveobuhvatni okvir za organizaciju zadataka, projekata, ideja i obaveza, koji će vam omogućiti da se fokusirate i da uštedite na vremenu, pa samim tim i da živite opuštenije.
4. “Misliti brzo i sporo,” Danijel Kaneman
Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, ovaj je autor poznat po radu u psihologiji i ekonomiji ponašanja i po revolucionarnim istraživanjima o pristrasnosti u ljudskom prosuđivanju i donošenju odluka.
U ovoj knjizi, Kaneman istražuje dva sistema razmišljanja koji upravljaju našim donošenjem odluka: brzi, intuitivni i emocionalni “Sistem 1,” i spori, promišljeni i logički “Sistem 2.” Knjiga nas uči kako ova dva sistema oblikuju naše prosuđivanje i pomaže nam da donosimo bolje odluke.
3. “Hoću li ikada biti dovoljno dobra? Iscjeljivanje kćerki narcisoidnih majki” Dr. Keril Mekbrajd
Druga knjiga na ovom spisku koja nije prevođena na naš jezik, a trebalo bi da bude! (originalni naziv je “Will I Ever Be Good Enough,” Karyl McBride, Ph.D.)
Dr. Mekbrajd je licencirana bračna i porodična terapeutkinje sa više od trideset godina iskustva u javnoj i privatnoj praksi. Specijalizovana je za rad sa traumama i efektima disfunkcionalnih odnosa. Knjiga se bavi temom sa kojom se stalno suočavam i kroz koučing i u svom okruženju: složenim emocijama kćerki koje su odgajale narcisoidne majke. Mekbrajd nam pruža iskustvo i perspektivu terapeuta kako bismo razumjele i savladale posljedice odrastanja u takvom okruženju, i nudi nam konkretne strategije za iscjeljivanje i izgradnju zdravih odnosa.
2. “Čovjekova potraga za smislom,” Viktor E. Frankl
Neurolog, psihijatar i žrtva holokausta, svoja je iskustva iz nacističkih logora duboko usadio u psihološke teorije o kojima piše. Ova je knjiga više od memoara. Ona je kapitalna lekcija o pronalaženju svrhe i smisla života, čak i u najmračnijim okolnostima.
Frankl tvrdi da naša primarna motivacija u životu nije uživanje, već otkrivanje i slijeđenje smisla.
1. “Probudite diva u sebi” Toni Robins
Svjetski poznati životni trener i motivacioni govornik, moj učitelj, poznat po vrlo snažnoj i prodornoj energiji i sposobnosti da trasnformiše živote. Ima ogromno iskustvo na polju ličnog razvoja, radio je sa najvećim svjetskim sportistima i poznatim ličnostima, NBA timovima, ali i sa psiholozima i psihijatrima koji su mu se obraćali za pomoć za svoje klijente. Smatra se jednim od najvećih svjetskih autoriteta, a ovu je knjigu napisao devedesetih godina, kada se još uvijek najviše oslanjao na NLP kao temelj svoga rada. Iako je Robins u međuvremenu nadogradio svoj široki repertoar tehnika i znanja, ova je knjiga još uvijek najbolji i najsveobuhvatniji temelj rada na sebi. Svakako je bila temelj moga.
Zaključak i Poziv na Akciju
Prava knjiga u pravom trenutku može da bude iskra koja će zapaliti vatru promjene u našem životu. Zato vas pozivam da mudro istražite svijet knjiga za lični razvoj i da pronađete one koje će imati smisla za vas, vaše izazove i vaše ciljeve.
Ksenija Popović
Pisac i životni kouč