Da li je haos postao propratna pojava u vašem životu?
Ako živite prosječnim životom 21. vijeka, nije vam ni čudo!
A tek ako živite prosječnim životom prosječne majke ili oca, veliko je pitanje kako ste uopšte “upamet”, što bi rekli moji Crnogorci, jer to znači da vi svakoga dana spremate doručak, raspremate doručak, nadgledate pripreme za školu, možda i vozite djecu u školu, idete na posao, radite osam sati, pa s posla jurite u kupovinu, pa spremate ručak, pa spremate nakon ručka, pa vozate po kursevima i sportovima, pa raspremate kuću, pa uključujete mašine, pa peglate, pa nadgledate domaće, pa spremate večeru, pa raspremate večeru i onda, ako vam ostane imalo snage, zavalite se u trosjed i gledate nešto na televiziji. Usred svega toga možda stignete čak da odete i u teretanu, jer treba da budemo lijepi i fit, zar ne, a samo čitajući ovaj spisak vam dođe da se zavučete u krevet i spavate naredna tri dana. Ja se umorih samo pišući!
Podsjetilo me je ovo na anegdotu kada sam u Podgorici stigla ispred zgrade, izašla iz kola i izgledala ovako: Filipovu ruku držim lijevom rukom, Leninu desnom. Na jednom ramenu mi je njegov ranac iz škole, na drugom njena torba iz vrtića. Ispod oba lakta mi vise kese iz kupovine, a ispod jedne miške mi je kraj Naninog povoca. I, naravno, tražim ključ. Nisam ja u tom trenutku ni bila svjesna na šta ličim dok dvije cure nisu prošle, zastale, i umjesto da priskoče u pomoć, jedna od njih mi rekla: “Gospođo, stvarno vama svaka čast!”
Haos je, do unazad desetak godina, bio i moj način života. Ali danas je sasvim drugačije i kada mi ljudi uđu u kuću, u kupatilo, u kola, ili mi zavire u fioke ili torbu, obično ostanu zapanjeni kako je sve “pod konac.” A to sam postigla zahvaljujući sistemu koji sam naučila iz knjige “Organizing From the Inside Out” autorke Julie Morgenstern.
Suština sistema je da organizujemo sve naše prostore po principu učionice iz obdaništa.
Kada uđete u učionicu iz obdaništa, obično ćete prepoznati da su svi predmeti podijeljeni i spremljeni po aktivnostima.
Kakve god kutije, fioke ili police da vrtić koristi, postoji jasna podjela stvari gdje sve ima svoje odvojeno mjesto i pakovanje:
- Pribor za crtanje/slikanje, blokovi, papiri i slično;
- Lutke sa njihovom garderobom i pratećim rekvizitama;
- Kocke za slaganje;
- Društvene igre;
- Građevinske igračke;
- Muzički instrumenti;
- Pribor za jelo;
- Papuče;
- itd.
Ovaj jednostavni i sasvim logični sistem treba da primijenimo na sve naše prostore, od velikih soba do fioka i torbe koju nosimo kada izađemo iz kuće. Na ovaj način ne samo da će sve imati svoje mjesto, već će imati i pakovanje koje ćemo izvaditi kada nam nešto treba.
Pa, da krenemo odmah u praktičnu primjenu!
Čitav proces se obavlja u samo 3 koraka
1. korak: napravite spisak prostora i aktivnosti
Koje prostorije ili mjesta treba da preuredite? I čemu vam služe?
Npr: Šta vi sve radite u vašem dnevnom boravku?
Za većinu je to:
- Gledanje televizije
- Igranje igrica
- Igranje društvenih igara
- Odmaranje i/ili noćno spavanje
- Druženje sa gostima
- Čitanje
- Objedovanje ukoliko se tu nalazi trpezarijski sto
- Držanje sobnih biljaka
Pobrojite sve što vam pada na pamet, a onda uradite isto za sve ostale prostorije i prostore, kao što su:
2. korak: inventar predmeta
Za ovaj korak je potrebno naoružati se strpljenjem, pustiti neku dobru muziku, odvojiti nekoliko sati po prostoriji i sve – bukvalno sve u toj prostoriji! – izvaditi na jednu gomilu.
Kada su svi prostori ispražnjeni (i očišćeni), uzmite onaj spisak aktivnosti koje pripadaju tom prostoru i krenite u razvrstavanje stvari po aktivnostima, kao u učionici obdaništa. Nemojte ih još uvijek stavljati na police ili u fioke. Napravite gomilice. Naći ćete gomilu stvari koje treba baciti jer ne služe više ničemu, puno toga što se može pokloniti, ali i puno toga što zapravo pripada aktivnostima iz drugih prostorija. Tako, na primjer, u našoj kući nije bilo sobe koja nema ljekova protiv prehlade, vitamina, suplemenata, itd.
Sve to razvrstajte.
Svaka gomila može da ima, naravno, i svoje podkategorije. Kada su ljekovi u pitanju, recimo, ja ih odvajam u zavisnosti od namjene, kako bi ih poslije bilo lakše naći. Kad nekoga boli glava, nije mu do kopanja po velikoj kutiji u kojoj se nalazi sve i svašta.
3. Slaganje predmeta
Najbolji način za slaganje predmeta je da svaki ima svoj kontejner. To nije nešto u što je potrebno ulagati veliki novac. Svi mi po kući imamo razne korpe i kutije. Ukoliko nam je potrebno još, moguće ih je kupiti jeftino, ili iskoristiti stare metalne kutije od keksa, kutije od cipela i slično.
Ja najviše volim da koristim korpe, čaše, kutije i kuhinjska kolica sa točkićima kakva se mogu naći u prodavnicama namještaja, i kese za zamrzivač (za slučaj da ste se pitali kako su podijeljeni oni ljekovi u kutiji). Sve ono što se vidi je dekorativno. Sve ono što ide u fioke je skupljeno iz raznih izvora.
Zaključak
Kada ovako podijelimo naše stvari, tako da svaka pripada svom malom svijetu (kutiji, neseseru, itd.) koji pripada većem svijetu (fioci, sobi, tašni, itd.), slaganje postaje veoma lako i nešto što ukućani rade spontano. Kada je potrebno upustiti se u neku aktivnost, izvlači se njena kutija i po završetku se stvari vraćaju u kutiju.
Na taj način, naš prostor funkcioniše kao učionica od vrtića, uvijek znamo gdje se što nalazi i sve ima svoj smisao.